Blog

Jak działa klimatyzacja?

by in Aktualności 9 czerwca 2022

W prawdzie wiosna dopiero się rozkręca, ale wielu z nas myśli już o upragnionym sezonie letnim.

Zapominając, że okres ten wiąże się z wysokimi, czasem nie do zniesienia temperaturami.

Zbyt wysoka temperatura może fatalnie wpływać na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Ciepło powoduje senność i znużenie, problemy z koncentracją oraz zmęczenie, źle wpływa na stan naszej skóry a także może wywołać przegrzanie organizmu.

Rozwiązaniem jest klimatyzacja.

O historii klimatyzacji już pisaliśmy, ale czy wiecie jak ona działa?

Klimatyzacja działa podobnie jak lodówka. W uproszczeniu wygląda to tak, że czynnik chłodniczy przepływający miedzianymi rurami pobiera energię z jednej jednostki klimatyzatora, aby następnie przekazać ją drugiej jednostce tego urządzenia.

Aby zrozumieć zasadę działania klimatyzatora, istotna jest wiedza o tym, jak jest zbudowany. Znajdują się w nim podstawowe elementy:

✅ parownik – jednostka wewnętrzna, która odbiera ciepło z pomieszczenia;

✅ sprężarka – to serce klimatyzatora, która pompuje czynnik chłodniczy przez system;

✅ skraplacz – jednostka zewnętrzna, która oddaje ciepło do otoczenia;

✅ zawór rozprężny – zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego.

Klimatyzacja to znacznie więcej, niż tylko chłodzenie. Nowoczesne klimatyzatory to coraz częściej urządzenia wielofunkcyjne.

Z systemem klimatyzacyjnym można zintegrować wentylację. Wyciąga ona powietrze z pomieszczenia, a wprowadza czyste klimatyzowane powietrze z zewnątrz. Gdy klimatyzacja jest wyłączona, wentylacja może działać niezależnie.

Klimatyzatory umożliwiają również grzanie. Dzięki pompom ciepła możliwe jest odwrócenie procesu chłodzenia do funkcji ogrzewania i korzystanie z komfortu termicznego poza sezonem letnim.

Dzięki filtrom pochłaniającym kurz, pyłki, dym itp. klimatyzatory wytwarzają czyste i zdrowe powietrze. Filtrowanie jest kluczową sprawą dla alergików.

Należy pamiętać, że aby móc w pełni wydajnie i sprawnie korzystać z funkcjonalności klimatyzatora, urządzenie to wymaga poprawnego montażu i regularnego serwisowania 👨‍🔧🔧🔩.

Leave a Reply