Blog

Czy wentylacja przemysłowa może być energooszczędna?

by in Aktualności 8 czerwca 2022

Ceny energii na światowych rynkach są coraz wyższe, na horyzoncie nie widać obniżek, a wielu przedsiębiorców musi decydować o oszczędnościach, by utrzymać rentowność firmy. Jednocześnie komfort pracy ma ogromny wpływ na zdrowie i wydajność naszych pracowników, dlatego też powinien być jedną z ostatnich rzeczy, na których należy oszczędzać. Jakość powietrza jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów wpływający na komfort naszych pracowników, zwłaszcza w przedsiębiorstwach, których praca łączy się z produkcją pyłów, spalin czy zanieczyszczeń. Czy możliwe jest połączenie tych dwóch czynników – wysokiej jakości powietrza w zakładzie pracy przy jednoczesnym zachowaniu niskiego zużycia energii? Czy wentylacja przemysłowa może być energooszczędna? Już odpowiadamy!

Wentylacja przemysłowa – czym jest?

Dobra cyrkulacja powietrza w obiektach przemysłowych jest bardzo ważna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Przemysł wiąże się z nieustanną pracą maszyn i ludzi, co powoduje ciągłe rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, dlatego by środowisko pracy było zdrowe i bezpieczne należy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza.

Wentylacja przemysłowa zapewnia wymianę zużytego powietrza na bezpieczne do oddychania nawet w ogromnych zakładach. Obiekty przemysłowe wymagają zastosowania sprawdzonych i przemyślanych rozwiązań, które będą zgodne z obowiązującymi normami i przepisami. Zanieczyszczenia muszą być usuwane jak najbliżej miejsca emisji, w trakcie procesów technologicznych. Gwarantuje to najlepsze warunki pracy, obejmujące odpowiednią temperaturę powietrza i utrzymanie stężenia zanieczyszczeń na bezpiecznym poziomie.

Na rynku wyróżnia się dwa podstawowe systemy wentylacji przemysłowej: naturalny i mechaniczny oraz system hybrydowy. W wentylacji naturalnej powietrze przemieszcza się dzięki procesom naturalnym. Sprawdza się w pomieszczeniach, w których nie są wytwarzane zagrażające życiu zanieczyszczenia czy wpływające na wzrost ryzyka pożarowo-wybuchowego. W mechanicznej ruch powietrza jest wymuszony przez specjalne urządzenia. Natomiast w systemie hybrydowym działa wentylacja grawitacyjna, wspomagana mechanicznie. W obiektach przemysłowych wentylację realizuje się na dwa sposoby. Pierwszy za pomocą kanałowych systemów wentylacji, który jest przeznaczony do obsługi całego pomieszczenia czy konkretnego stanowiska. Drugi poprzez urządzenia autonomiczne, przeważnie przewoźne jak aparaty filtracyjno-wentylacyjne czy niestacjonarne odciągi miejscowe.

wentylacja przemysłowa

Wentylacja przemysłowa, a koszty

Instalacje wentylacji przemysłowych są nieco bardziej rozbudowane niż standardowe systemy wentylacyjne. W przypadku systemów przemysłowych biorąc pod uwagę wielkość pomieszczeń oraz zanieczyszczenia, jakie są emitowane można spodziewać się dużego zużycia energii. Maszyny zużywają prąd aby zapewnić cyrkulacje powietrza w obiektach przemysłowych, często dodatkowo przepuszczając ją przez filtry. Często jest to nieustanna praca przez kilkanaście godzin na dobę, zwłaszcza w trakcie pracy na kilka zmian. 

W tym celu stosuje się energooszczędne i wydajne wentylacje przemysłowe, które usuwają nieświeże powietrze i zanieczyszczenia.

Wentylacja przemysłowa i oszczędzanie energii

Wiemy już, że wentylacja w firmie może być powodem dużego zużycia energii. A jak wobec tego wygląda oszczędzanie energii w przypadku wentylacji przemysłowej? Czy taka instalacja może być energooszczędna?

Oczywiście! Nawet w wielkich halach, w których pracują ludzie i maszyny, system wentylacji da się zaplanować tak, by  w miarę możliwości nie obciążał portfela właściciela firmy. Ale jak to działa?

Jednym z urządzeń, które pozornie jest zbędnym wydatkiem, a tak naprawdę generuje ogromne korzyści dla firmy jest nagrzewnica. Nagrzewnica instalowana jest w systemie wentylacyjnym i jak sama jej nazwa wskazuje, nagrzewa powietrze, które dostaje się do środka. Urządzenie działa na prąd. System nagrzewnic jednak zużywa o wiele mniej  energii, niż systemy jej ogrzewania w zimie. Gdy na zewnątrz panują mrozy, wentylatory cały dzień wdmuchują do hal lodowate powietrze. Aby dało się pracować komfortowo, budynek musi być cały dzień solidnie ogrzewany, co skutkuje wysokimi rachunkami za energię. Zastosowanie nagrzewnic pozwala solidnie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Nagrzewnice montuje się w układzie wentylacyjnym niedaleko za wentylatorem. Pomiędzy oboma urządzeniami powinien być zamontowany filtr. Dzięki niemu do nagrzewnicy nie wpadną suche liście, ptasie pióra, czy inne zanieczyszczenia, wdmuchiwane do wewnątrz przez wentylator. Nagrzewnice dostępne są w różnych kształtach, dlatego da się kupić model dostosowany do różnych przekrojów kanałów wentylacyjnych. Nowe modele wyposażone są w różnego rodzaju termostaty i zabezpieczenia, które zapobiegają przegrzaniu się urządzenia. Nie ma więc obaw, że zapali się ono i doprowadzi do pożaru. Nagrzewnice wolno montować jedna za drugą, dzięki czemu da się przy ich użyciu stworzyć sprytny system wentylacyjny, który sprawi, że koszty a ogrzewanie budynku znacząco spadną.

Dzięki nowoczesnej technologii nagrzewnice wyposażone są w szereg zabezpieczeń, które gwarantują bezpieczną pracę systemu. Zamontowanie nagrzewnic blisko siebie zapewni stworzenie takiego systemu wentylacyjnego, który nawiewając ogrzane powietrze do pomieszczeń utrzyma odpowiednią temperaturę, a tym samym pozwoli zaoszczędzić energię niezbędną do ogrzewania.

Jak wybrać odpowiedniego partnera do instalacji wentylacji przemysłowej?

Klima-Venta zapewnia indywidualne podejście do potrzeb każdego Klienta, które jest tak ważne podczas doboru wentylacji hal przemysłowych.

Posiadając wieloletnie doświadczenie w realizacji systemów wentylacji przemysłowej znamy się na doborze odpowiednich rozwiązań dla każdej inwestycji.

Dzięki szeregom doświadczeń i realizacji wentylacji w halach produkcyjnych i magazynach o różnej specyfice wypracowaliśmy ekonomiczne rozwiązania by zapewnić komfort pracy, ale również warunki do przechowywania towarów zgodnie z wymogami.

Leave a Reply