Blog

Woda lodowa czy freon?

by in Aktualności 7 czerwca 2022

Obecnie najczęściej wykorzystywanym typem urządzeń do klimatyzowania pomieszczeń lub uzyskiwania niskich temperatur w przemyśle są te posiadające instalację freonową. Warto jednak mieć na uwadze, że ze względu na zaostrzające się przepisy dotyczące ochrony środowiska znacznie lepszą alternatywą stają się chillery, czyli ekologiczne systemy zaopatrzone w agregaty wody lodowej.

Skąd bierze się przewaga instalacji wody lodowej nad tradycyjnymi systemami freonowymi?

Zastosowanie roztworu wody i glikolu jako czynnika chłodniczego doskonale nadaje się do chłodzenia dużych obiektów przemysłowych z uwagi na fakt, że instalacja glikolowa jest:

Tańsza w utrzymaniu – systemy wody lodowej z uwagi na swoją konstrukcję nie generują wysokich kosztów eksploatacji,

Łatwa w obsłudze – napełnianie instalacji wody lodowej przez wykwalifikowaną ekipę przebiega szybko i sprawnie,

Bezawaryjna – regularne serwisowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia usterek,

Niezawodna i wydajna – instalacja wody lodowej może być wykorzystywana do chłodzenia wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych, zapewniając optymalne parametry chłodzenia,

Ekologiczna – instalacje glikolowe są w stu procentach wolne od freonu, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Łatwa w konfigurowaniu – istnieje możliwość zapewnienia indywidualnej temperatury i mocy chłodzenia.

Agregaty wody lodowej cieszą się znacznie lepszą sprawnością niż tradycyjne urządzenia chłodnicze oparte o freon. Mieszanina wody z koncentratem glikolu dzięki dużej ilości uszlachetniaczy zapobiega powstawaniu korozji i co najważniejsze chroni układ przed zamarzaniem. Pamiętać jednak należy o regularnej kontroli temperatury zamarzania, która pozwoli na określenie proporcji, gdyż zbyt mała proporcja w okresie zimowym może przyczynić się do zamrożenia i uszkodzenia instalacji, jak również parownika chillera. Proporcja zbyt duża również negatywnie wpływa na pracę systemu chłodzenia opartego o wodę lodową.

Freonowa elastyczność?

System oparty na freonie pozwala realizować w ramach jednej instalacji zarówno funkcję chłodzenia, jak i ogrzewania. Właściwości freonu (łatwe przechodzenie z postaci płynnej w gazową przy niewielkim wzroście temperatury) pozwoliły na zmiany konstrukcyjne urządzeń, pozwalające korzystnie odróżniać się od rozwiązań opartych na wodzie lodowej. Do zalet freonu zaliczyć możemy na pewno:

mniejsze wymagania instalacyjne: łatwość montażu w już istniejących budynkach, większa swoboda prowadzenia instalacji, mniejsze gabaryty urządzeń, możliwość łączenia ze sobą kilku jednostek zewnętrznych;

duża elastyczność i precyzja ustawień: możliwość dowolnego regulowania urządzeń wewnętrznych przyłączonych do jednej jednostki zewnętrznej, większa precyzja utrzymywania zaprogramowanych dla danego pomieszczania parametrów klimatycznych;

optymalizacja wydajności urządzeń, lepsze parametry zużycia energii elektrycznej;

Ograniczeniami na pewno są duże koszty początkowe i wysokie koszty serwisów i napraw.

Leave a Reply