Blog

Wentylator dachowy

by in Aktualności 8 czerwca 2022

Wentylator jest urządzeniem służącym do transportu powietrza z otoczenia do pomieszczenia lub odwrotnie przez specjalnie do tego celu zaprojektowane przewody.

Przepływ powietrza następuje dzięki podwyższaniu przez wentylator ciśnienia gazu.

Wentylatory dachowe przeznaczone są do poziomego lub pionowego wyrzutu powietrza z wnętrza budynku.

Stosowane są one w układach wentylacji i klimatyzacji mechanicznej.

W przypadku budynków przemysłowych, wentylatory dachowe mogą wchodzić w skład wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub służyć do odprowadzenia zanieczyszczonego powietrza z obiektu, po wyłączeniu istniejącej wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Ze względu na przeznaczenie wentylatory dachowe dzielimy m.in. na:

✅ wentylatory oddymiające

✅ wentylatory do transportu powietrza zawierającego związki chemiczne, spaliny, znaczne ilości pyłu

✅ wentylatory do pomieszczeń o niskim stopniu zanieczyszczenia powietrza usuwanego (hale produkcyjne, warsztaty, magazyny)

✅ wentylatory do stałej pracy w wysokiej temperaturze (okapy)

✅ wentylatory do stref zagrożonych wybuchem (podwyższona klasa bezpieczeństwa)

✅ wentylatory o mocnej konstrukcji (np. magazyny, hale produkcyjne)

✅ wentylatory odporne na tłuszcz (gastronomia)

Wentylatory dachowe montowane są na dachach. Tego typu wentylatory montuje się na specjalnych podstawach dachowych. Dla zapewnienia odpowiedniej pracy wentylatora, konieczne jest dopasowanie wielkości wentylatora do wymiaru podstawy dachowej, na którym będzie miał pracować.

Istotne jest określenie wydajności wentylatora jak i jego ciśnienie robocze. Na tej postawie określamy typ i wielkość wentylatora.

Przy doborze wentylatorów należy uwzględnić dostosowanie wentylatora do warunków pracy i wymagań obiektu (budowa, sposób wyrzutu powietrza), parametry i charakterystykę pracy.

Bierze się również pod uwagę temperaturę transportowanego powietrza, temperaturę otoczenia, stopień zanieczyszczenia powietrza, wytwarzany poziom hałasu, prędkość przepływu powietrza przez wentylator.

Do budowy wentylatorów i osłon używane są różne materiały, począwszy od malowanej blachy konstrukcyjnej i kwasoodpornej czy aluminiowej, poprzez tworzywa sztuczne, po blachy miedziane.

Poprawnie wykonana i sprawnie działająca instalacja wentylacyjna to konieczność w przypadku każdego budynku.

Wentylatory dachowe są stosowane we wszystkich typach budynków komercyjnych, przemysłowych w halach magazynach. W praktyce wentylatory dachowe są w stanie nawet przedłużyć żywotność budynku, zapewniając właściwy przepływ powietrza. 

Leave a Reply