Blog

Chłodnictwo

by in Aktualności 29 września 2017

Dział techniki zajmujący się odprowadzeniem ciepła ze środowiska schłodzonego w celu uzyskania i utrzymania temperatur niższych od temperatury środowiska. Opiera się na mechanizmie podobnym do wykorzystywanego w klimatyzacji przemysłowej. Płyn ochładzany jest przez wyparowywanie innego płynu, nazywanego czynnikiem chłodniczym. 

Najważniejszym zastosowaniem techniki chłodniczej jest przechowywanie łatwo psujących się artykułów spożywczych w tzw. chłodniach, co pozwala zapobiegać gniciu, pleśnieniu, ubytkowi masy oraz zmianie wartości odżywczych przechowywanych produktów spożywczych. Chłodzenie to jeden z najważniejszych procesów przemysłu spożywczego, ponieważ spowalnia rozwój bakterii w żywności, utrzymuje jej właściwości organoleptyczne i wydłuża przydatność do spożycia i sprzedaży.

Urządzenia stosowane w komercyjnych i przemysłowym chłodnictwie to: 

  • chłodnie,
  • witryny w supermarketach, cukierniach, barach, lodziarniach itp.,
  • lodówki stosowane w kuchniach przemysłowych (dojrzewalnie i opóźniacze dojrzewania produktów),
  • lodówki na produkty farmaceutyczne,
  • blast chillery (szybkoschładzarki szokowe).

Produkty spożywcze wymagające przechowywania w temperaturze nieznacznie wyższej niż 0°C to głównie dojrzałe sery, napoje (piwo, wino, soki, napoje gazowane), wędliny i produkty delikatesowe.

Mięso, ryby, owoce, warzywa i świeże produkty mleczne przechowywane są w temperaturze około 0°C.

Temperatury ujemne do -25°C stosowane są w przechowywaniu lodów i innych produktów mrożonych, np. ryb czy warzyw oraz produktów przetwarzanych w procesach wydłużających ich przydatność do spożycia.

KLIMA-VENTA? zajmuje się projektowaniem i montażem instalacji chłodni, w tym również klimatyzacji przemysłowej, które zapewniają wymagane warunki temperaturowe dla procesów przemysłowych. Zakres naszej działalności w dziedzinie chłodnictwa obejmuje dostawę, montaż oraz serwis urządzeń i systemów. Nasze usługi kierujemy głównie do zakładów produkcyjnych, placówek handlowych i restauracji. Obsługujemy także zakłady z innych dziedzin przemysłu, w których istnieje potrzeba chłodzenia w procesie technologicznym.

Znajdujemy się we Wrocławiu, ale działamy na terenie całej Polski.

Leave a Reply