Blog

Przykry zapach z klimatyzacji.

by in Aktualności 10 sierpnia 2018

Zamontowanie w domu instalacji klimatyzacji zobowiązuje właściciela domu do dbania o jej dobry stan. Osoby, które zaniedbują swoją klimatyzację często zaczynają się skarżyć, że  wydziela się niej nieprzyjemny zapach. Jest on skutkiem zbierającego się w klimatyzatorze brudu.

Czyszczenie klimatyzatora

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko schładzają powietrze, które dostaje się do domu, ale również dbają o jego oczyszczenie. W powietrzy bowiem znajdują się różnego rodzaju pyłki, kurz i inne drobinki, które niekorzystanie wypływają na nasze drogi oddechowe. Dlatego właśnie mówi się, że klimatyzacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Zanieczyszczenia wyłapane przez klimatyzator osiadają na jego filtrze. Jeśli właściciel klimy zaniedba regularne czyszczenie lub wymianę filtra, osiada na nim coraz więcej zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że klimatyzator podczas pracy generuje również wilgoć. Skropliny spadają na dedykowaną do tego celu tackę. Gdy klimatyzator jest nie czyszczony przez dłuższy czas, wilgoć i brud na filtrze stają się idealnymi warunkami do życia dla grzybów i pleśni. To właśnie one powodują przykry zapach. Właściciel powinien więc regularnie czyścić filtr z brudu i tackę z osadu skroplin. Dobrym nawykiem jest też przetarcie wlotów i wylotów powietrza raz na jakiś czas, aby i na nich nie osiadały niechciane zanieczyszczenia.

Pomoc specjalisty

Czasami klimatyzator jest zaniedbany tak, że niezbędny jest profesjonalny serwis instalacji klimatyzacji. Należy wezwać fachowca, który dokładnie wyczyści wszystkie części i podzespoły urządzenia, przy pomocy mocnych środków chemicznych. Zanieczyszczony klimatyzator nie działa wydajnie, a do tego część brudów z filtra wpuszcza do domu i trafiają one do płuc domowników. Przy okazji wizyty fachowca warto więc zapytać go, jak powinno się dbać o urządzenie, by posłużyło nam bezawaryjnie przez długie lata. Specjalista na pewno pokaże nam kilka czynności, które możemy regularnie wykonywać przy klimatyzatorze sami.

Leave a Reply