Uzdatnianie wody
Większość z nas z pewnością spotkała się z pojęciem uzdatniania wody 💦. Rozumiemy potrzebę usuwania z niej drobnych zanieczyszczeń oraz zbędnych związków chemicznych🦠🔬.
Takie same, a nawet można śmiało stwierdzić, że większe potrzeby dotyczą zakładów przemysłowych, które wykorzystują wodę w procesach przemysłowych 🏭.
Woda jest niezastąpionym składnikiem potrzebnym do przeprowadzenia wielu procesów i technologii produkcyjnych. Jednak przydatność przemysłowa wody jest uzależniona od jej właściwości.
Pożądane jej cechy uzyskuje się poprzez uzdatnianie. Dobór odpowiedniej technologii uzdatniania wody przemysłowej jest kluczowy jeśli mamy na uwadze optymalizację kosztów produkcji czy eksploatacji urządzeń przemysłowych.
Woda przemysłowa wykorzystywana w różnych procesach powinna mieć określone parametry. Istotne jest nie tylko jej pH, ale również czystość chemiczna czy biologiczna, które mogą mieć wpływ na stan instalacji.
Woda o wysokiej czystości chemicznej potrzebna jest w różnych gałęziach przemysłu. Stacje uzdatniania wody dedykowane są m.in dla:
☑ przemysłu spożywczego
☑ kosmetycznego
☑ farmaceutycznego
☑ elektronicznego
☑ przetwórstwa
W każdym z wymienionych sektorów woda może być wykorzystywana do innych celów. W związku z tym w stacjach uzdatniania wody stosuje się zróżnicowane procesy filtracji, takie jak:
💧 zmiękczanie wody
💧 filtracja mechaniczna
💧 odżelazianie i odmanganianie
💧 jonizacja
💧 usuwanie chloru
💧 demineralizacja
💧 dezynfekcja
Z roku na rok powstaje coraz więcej rozwiązań uzdatniania wody, są coraz bardziej nowoczesne, a do tego coraz bardziej wydajne.
Stacje uzdatniania wody są doskonałym rozwiązaniem do każdego zakładu produkcyjnego, w którym woda stanowi nośnik energii cieplnej lub bezpośrednio uczestniczy w procesie technologicznym. Oczyszczanie wody przemysłowej, jej uzdatnianie czy dezynfekcja nie tylko korzystnie wpłyną na procesy i jakość ich efektów. Przyczyniają się również do zachowania wysokiej sprawności elementów instalacji technologicznych, a w efekcie także ograniczenia ich awaryjności, która niesie ze sobą dodatkowe koszty.