Blog

Tradycyjne instalacje wentylacyjne

by in Aktualności 8 czerwca 2022

Tradycyjne instalacje wentylacyjne, w których wykorzystuje się kanały do przesyłania powietrza, składają się z przewodów z blachy ocynkowanej.

👉 Są to kanały o przekroju okrągłym lub prostokątnym.

W powietrznych instalacjach wentylacyjnych stosuje się również alternatywne typy kanałów – preizolowane, które posiadają szereg istotnych zalet:

👨‍🔧 ułatwiają pracę instalatorom

🔊 poprawiają jakość akustyczną instalacji

💰 redukują koszty

Popularne kanały z „ocynku” posiadają za to wiele wad, które często odgrywają decydującą rolę w wyborze materiału, z którego wykonane mają być przewody.

Największą wadą tego typu przewodów jest duża waga całej konstrukcji, która utrudnia montaż oraz obciąża stropy.

Inną sprawą jest ograniczona odporność na korozję, a także konieczność stosowania izolacji cieplnej w celu zredukowania strat ciepła podczas przesyłu powietrza.

Jak zatem w porównaniu do kanałów wykonanych z blachy ocynkowanej prezentują się kanały preizolowane❓

Podstawowym elementem składowym takich kanałów są panele o budowie warstwowej. W zależności od technologii, stosuje się różne materiały izolujące, oraz różne pokrycia zewnętrzne paneli.

Niewielka waga kanałów pozwala zmniejszyć obciążenia konstrukcyjne oraz ułatwia prace montażowe. Do zalet należy również wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku, posiadanie izolacji termicznej – co wiąże się z brakiem dodatkowych kosztów na wykonanie izolacji, a także dużo mniejsza ilość miejsca jaką zajmują panele kanałów podczas transportu czy składowania.

Sporą zaletą jest również możliwość prefabrykacji na placu budowy. Można tworzyć kanały i kształtki o dowolnych kształtach i wymiarach, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania ich w zależności od potrzeb.

💡 Jednak podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania instalacji jest poprawny montaż, bardziej skomplikowany i wymagający większej precyzji.

Niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej kolejności działań podczas składania kształtek lub kanałów, dokładności wykonania, jak np. montaż zgodny z kierunkiem przepływu powietrza oraz koniecznym wzmacnianiu kanałów o większych przekrojach.

Prawidłowe funkcjonowanie każdego rodzaju budynku zależy od instalacji sanitarnych. Wszystkie projekty wentylacji mechanicznej przygotowujemy w oparciu o aktualnie obowiązujące regulacje prawne oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe.

Na pierwszym miejscu stawiamy zawsze Klienta i jego potrzeby, dlatego każdego dnia dokładamy starań, aby jakość świadczonych usług utrzymywała się u nas na najwyższym poziomie.

Leave a Reply