Blog

SMOG – zmora naszych czasów

by in Aktualności 25 lutego 2019

Dla człowieka powietrze jest jedynym źródłem zaopatrzenia organizmu w tlen. Praktycznie jako jedyne i nieograniczone źródło tlenu powietrze nie powinno zawierać poza przyjętymi jego standardowymi składnikami, innych domieszek, które nazywamy zanieczyszczeniami.

Poprzez zanieczyszczenia powietrza rozumiemy stan wynikający z wprowadzenia do powietrza lub nagromadzenia substancji i energii w ilościach ujemnie wpływających na zdrowie człowieka oraz otaczające nas środowisko naturalne. Jako najbardziej znane substancje tworzące zagrożenia wyróżnia się dwutlenek azotu i siarki oraz tlenek węgla.

Do największych skutków zanieczyszczeń powietrza, zaliczamy:

Kwaśne deszcze, dziurę ozonową i smog…

Czym właściwie jest smog?

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje zwłaszcza w bezwietrzne dni z wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Szkodliwe cząstki nie unoszą się w górę i pozostają blisko powierzchni ziemi, tworząc rodzaj mgły z zanieczyszczeń. Występuje głównie na terenach silnie uprzemysłowionych i zmotoryzowanych, zwany mgłą przemysłową. 

Smog nie pojawił się nagle, istnieje od wielu lat. Ostatnio bardzo zyskał na rozgłosie. Możemy go zaobserwować szczególnie zimą, gdy do atmosfery są wydzielane duże ilości dymu i spalin. Niestety przyczyniamy się z znacznym stopniu do natężenia tego zjawiska, chociażby tym, że używamy fatalnej jakości materiałów opałowych. Powinniśmy zwracać uwagę na to, co palimy i czym palą nasi sąsiedzi. Nie jest tajemnicą, że w gospodarstwach domowych często są spalane śmieci, folie, stare meble z tysiącem warstw lakierów i inne odpady, a także mokre drewno.

W dalszym ciągu niestety zwalczanie tego problemu jest walką z wiatrakami.

Jak sobie radzić ze smogiem?

Wraz ze zwiększającą się naszą świadomością zagrożenia dla zdrowia w związku ze szkodliwym oddziaływaniem smogu na nasz organizm, wzrasta też zainteresowanie metodami, które zmniejszają emisję produktów spalania oraz unieszkodliwiają toksyny unoszące się w powietrzu.

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rozwiązań w zależności od potrzeb i naszego portfela… Najprostszym sposobem jest noszenie maseczek antysmogowych na zewnątrz. Ale co jeśli chcemy oczyścić powietrze w pomieszczeniu? Tutaj rynek wychodzi nam naprzeciw z coraz większą ofertą. Popularne ostatnio stają się oczyszczacze powietrza, które niwelują wirusy, drobnoustroje chorobotwórcze oraz pyły alergizujące. Przy zakupie takiego urządzenia należy wziąć pod uwagę m.in. głośność jego działania, powierzchnię pomieszczenia oraz czy posiada dodatkową funkcję np. czujniki powietrza. Duży wybór oczyszczaczy oferuje dystrybutor klimatyzacji firma Thermosilesia, która proponuje sprzęt producenta Rotenso (np. model Piura P22V lub bardziej designerski A60W AERO) a także klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza 2w1 firmy LG DualCool.

Można również zastanowić się nad sposobem ogrzewania w zimie, która ostatnimi laty nie jest tak sroga i podczas niezbyt silnych mrozów ogrzewanie klimatyzatorem może być rozwiązaniem zarówno ekonomicznym jak i funkcjonalnym. Klimatyzatory nie tylko pełnią funkcję chłodzenia i ogrzewania, ale również dzięki filtrom pochłaniającym wszelkie zanieczyszczenia z powietrza – zapewniają czyste i zdrowe powietrze. Warto zainwestować w klimatyzatory z aktywnym filtrem elektrostatycznym tzw. Jonizatorem plazmowym. Tego typu urządzenia w swojej ofercie posiada m.in. szwedzka marka INNOVA (np. model TITANIUM), której dystrybutorem w Polsce jest firma Tempcold. Bardzo dobre rozwiązanie klimatyzatora i oczyszczacza w jednym proponuje również firma Haier z nową serią klimatyzatorów JADE Plus wyposażonych w zaawansowaną technologię PURICOOL, która jest odpowiedzialna za skuteczne oczyszczanie powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Szkodliwe substancje mają niewymierny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie a nawet życie. Warto zacząć zmieniać swoje nawyki i już dziś ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza.

Leave a Reply