Blog

Problemy z wentylacją grawitacyjną

by in Aktualności 6 maja 2018

Nowoczesne wentylatory i klimatyzatory powoli wypierają starą, nie zawsze sprawnie działającą wentylację grawitacyjną. Wentylacja grawitacyjna opiera się na naturalnym ruchu powietrza. W budynkach budowane są specjalne kanały i kominy, którymi zużyte, ciepłe powietrze ma uciekać na zewnątrz, co powoduje zasysanie do środka budynku powietrza świeżego z zewnątrz. Powietrze to miało dostawać się do środka dzięki nieszczelnościom okien i drzwi, które obecnie sukcesywnie wymienia się na szczelne, gdyż nikt nie chce płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. A to rodzi pewne problemy.

Nie w tę stronę!

Nowoczesny projekt wentylacji mechanicznej zakłada rozmieszczenie wentylatorów tak, by powietrze krążyło dokładnie tak, jak chce tego projektant. Wentylacja grawitacyjna nie daje takiej możliwości. Dlatego też uszczelnienie okien może powodować, że do domu nie będzie dostawało się świeże powietrze. To z kolei odwraca proces jego wymiany. Wywietrzniki zamiast usuwać zużyte powietrze zaczynają działać na ciągu wstecznym i wdmuchują je z powrotem do domu. Jednym z wyjść w takiej sytuacji jest dostarczanie większej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Można to zrobić zakładając dodatkowe nawiewniki w oknie lub ścianie zewnętrznej.

Przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami

Wentylacja grawitacyjna zakłada swobodny przepływ powietrza między różnymi pomieszczeniami. Wstawiając dodatkowe drzwi między pokojami należy pamiętać o tym, że zamykając je, będziemy go blokować. Dlatego czasami montaż drzwi wymaga podcięcie ich, lub zamontowanie otworów wentylacyjnych na dole.

Przebudowa domu

Problemy z wentylacją grawitacyjną pojawiają się także, gdy planujemy remont, w którym chcemy zmienić rozkład pomieszczeń. Może okazać się, że kanał wywiewny przechodzący przez nieogrzane pomieszczenie powoduje odwrócony ciąg, gdyż powietrze w nim szybko się schładza i zakłóca naturalny przepływ. Nawet, jeśli nie chcemy zmieniać wentylacji w swoim domu na mechaniczną, warto wezwać przed remontem fachowca, który powie nam, jak małym kosztem usprawnić system, by wentylacja była wydajna.

Leave a Reply