Blog

Prawidłowa wentylacja = czysta wentylacja

by in Aktualności 9 czerwca 2022

Jednym z warunków dostępu do świeżego powietrza jest troska o czyste kanały wentylacyjne.

Zanieczyszczony, niesprawny lub niedrożny system wentylacyjny stanowi ogromne zagrożenia nie tylko dla samopoczucia, ale także dla zdrowia i bezpieczeństwa przebywających w pomieszczeniach osób.

Do dbania o instalację, kanały i przewody wentylacyjne skłaniają nas przepisy prawa budowlanego, polskie normy i rozporządzenia. Określają również częstotliwość okresowych kontroli, ale dość oszczędnie odnoszą się do metod czyszczenia systemów wentylacyjnych.

Przyjmuje się, że czyszczenie instalacji wentylacyjnej powinno być przeprowadzane raz do roku. Jednak częstotliwość kontroli jest uzależniona od rodzaju zanieczyszczenia, a także od typu budynku.

Nasi fachowcy dokonują szczegółowej inspekcji systemu wentylacji, dobierając odpowiednią metodę czyszczenia:

✅ Czyszczenie na mokro:

czyszczenie parą, czyszczenie chemiczne (przy użyciu atestowanych środków chemicznych), dezynfekcja

✅ Czyszczenie na sucho:

metodą szczotkowania (mechanicznie), sprężonym powietrzem, odkurzanie ręczne.

Ponadto upewniają się, że wszystkie zanieczyszczenia zostały wyeliminowane.

Najpopularniejszą metodą jest szczotkowanie mechaniczne. Samo czyszczenie polega na przesuwaniu w kanale obracającej się szczotki w kierunku miejsca odciągu zanieczyszczeń.

Najskuteczniejszą zaś metodą jest odkurzanie kanałów. Wymagany jest jednak w tym wypadku pełny dostęp do wnętrza kanałów.

Dla instalacji typu odciągi powietrza znad okapów, czy odciągi znad maszyn przemysłowych metody suche są nieskuteczne. Wówczas stosuje się czyszczenie na mokro. Używa się więc wody lub pary pod wysokim ciśnieniem, specjalistycznych środków chemicznych i czyszczenie ręczne.

Metody mokre są bardzo skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że poważnym problemem są wyciekające zanieczyszczenia, a w zasadzie zapobieganie tym wyciekom, co jest niekiedy trudne jeśli jest utrudniony dostęp do kanału.

Systematyczne czyszczenie i dezynfekcja systemu wentylacji pozwolą lepiej zadbać o zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu.

Dodatkową korzyścią jest obniżenie kosztów eksploatacji wentylacji mechanicznej czy klimatyzacji, a także przedłużenie ich żywotności.

Leave a Reply