Blog

Popularne przyczyny awarii klimatyzatorów

by in Aktualności 6 czerwca 2018

Wielu właścicieli domów z klimatyzacją zapomina o tym, że aby działała ona poprawnie, należy o nią dbać. Zaniedbania prowadzą do różnych awarii klimatyzatora. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym awariom.

Z klimatyzacji brzydko pachnie

To bardzo częsta awaria klimatyzacji, zarówno domowych jak i samochodowych. Przykry zapach oznacza, że instalacja klimatyzacji wymaga wizyty serwisanta, który ją dokładnie wyczyści. Podczas pracy klimatyzatora w urządzeniu powstaje wilgoć. W poprawnie działającym klimatyzatorze jest ona odprowadzana z urządzenia. Jednak jeśli właściciel zapomni o regularnym czyszczeniu klimatyzatora, wilgoć pozostaje w nim, a urządzenie staje się idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni. To właśnie one są przyczyną brzydkiego zapachu.

Z klimatyzacji kapie woda

W tym przypadku przyczyna awarii jest dokładnie taka sama, jak w przypadku wydobywania się przykrego zapachu. Klimatyzator, w którym zapchany jest odpływ skroplin z chłodnicy, nie ma jak odprowadzać wilgoci. Woda zbiera się w tacy ociekowej, aż w końcu zaczyna się z niej przelewać. Wtedy zaczyna wykapywać z urządzenia na ścianę lub podłogę.

Klimatyzator nie pracuje wydajnie

W tym przypadku powodem awarii może być zapchany filtr powietrza. Filtry powinno się regularnie wymieniać lub czyścić. Zapchany filtr uniemożliwia swobodny przepływ powietrza przez chłodnicę. Urządzenie zaczyna przez to pobierać coraz więcej prądu i wzrastają koszty jego eksploatacji. To jednak nie wszystko. Filtr wyłapuje z powietrza to, co jest niezdrowe dla człowieka, czyli bakterie, grzyby i pyłki. Jeśli regularnie go nie czyścimy, wszystkie zabrudzenia, które na nim osiadły, trafiają do naszego układu oddechowego.

Klimatyzator nie chce się włączyć

Zazwyczaj okazuje się, że urządzenie nie włącza się, gdyż pilot został zakodowany niezgodnie z klimatyzatorem. W tym wypadku pomóc może tylko serwis. Czasami też problem okazuje się banalny, po prostu baterie w pilocie zużyły się i trzeba je wymienić.

Leave a Reply