Blog

Popularne przyczyny awarii klimatyzatorów

by in Aktualności 8 czerwca 2022

Klimatyzator jest jednym z bardziej znanych urządzeń. Towarzyszy nam na co dzień w pracy, domu czy też pojazdach. W upalne dni gwarantuje nam komfortowe warunki pracy, co również wpływa na nasze samopoczucie. Niestety zdarza się nam zapominać o serwisowaniu klimatyzatorów, a to prowadzi do różnych awarii.

Zatem, jakie awarie spotykamy najczęściej?

Jedną z najbardziej popularnych awarii są brzydkie zapachy.

Dlaczego tak się dzieje?

Wilgoć gromadzi się w urządzeniu w momencie jego pracy, a następnie powinna być z niego usuwana. Gromadzona wilgoć jest bardzo dobrym środowiskiem do namnażania się pleśni, grzybów czy bakterii, co skutkuje wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów.

Kolejnym punktem jest obniżona wydajność pracy klimatyzatora. Przyczyną może być zużyty filtr. Wymiana filtra powinna odbywać się regularnie, ponieważ jest to dość istotny element urządzenia.

Dlaczego?

Filtr, jak wiadomo, filtruje powietrze. Jego konstrukcja pozwala na zatrzymanie bakterii, drobnoustrojów czy szkodliwych pyłków. Jednak, gdy filtr nie jest wymieniany, to przepływ powietrza również jest utrudniony, co skutkuje obniżeniem wydajności pracy urządzenia, za czym idzie większe zużycie energii oraz większe koszty eksploatacji klimatyzatora.

Innym czynnikiem dość często spotykanym jest wydostawanie się wody z klimatyzatora, co może świadczyć o niedrożnym odprowadzeniu skroplin z chłodnicy. Następnie woda gromadzi się w tacy ociekowej, co z czasem skutkuje przelaniem.

Pamiętajmy więc o konserwacyjno-technicznych przeglądach urządzenia – te zalecane są nie rzadziej niż dwa razy w roku. Biorąc pod uwagę powyższe awarie trzeba zatem pamiętać – aby zapewnić długą żywotność urządzenia, należy o nie dbać.

Leave a Reply