Blog

Pompy ciepła

by in Aktualności 8 czerwca 2022

Zmiany klimatu to obecnie jeden z najważniejszych tematów poruszanych na świecie 🌍 Zanieczyszczenie środowiska wpływa nie tylko niekorzystnie na rośliny oraz zwierzęta, ale także na ludzi.

Ogromne znaczenie w walce ze smogiem ma wybór urządzenia grzewczego, a spośród dostępnych na rynku rozwiązań możemy wybrać takie, które nie wytwarzają szkodliwych substancji i są przyjazne również dla środowiska 💚

Główny kierunek polityki klimatycznej Unii Europejskiej to efektywna elektryfikacja ogrzewania, która znacznie ograniczy wysoki poziom CO2 w powietrzu.

Coraz więcej słyszymy o odnawialnej energii, która jest korzystna dla środowiska naturalnego, a w dodatku tańsza.

Odnawialne źródła energii, to takie, których używanie nie szkodzi środowisku naturalnemu, a ich zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie.

Najpopularniejsze źródła odnawialnej energii to:

☀ Energia słoneczna

💦 Energia wodna

💨 Energia wiatrowa

🌱 Energia biomasy– wykorzystuje ona substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, podlegające biodegradacji

🌄 Energia geotermalna– czyli energia pozyskiwana z wnętrza ziemi

Odnawialne źródła energii to najlepsze rozwiązanie, by wyeliminować duże stężenie pyłów zawieszonych i węglowodorów aromatycznych, które nasila się za sprawą palenia paliwem stałym. Idealnym urządzeniem przetwarzającym dostępną bez ograniczeń energię w ekologiczne ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody, jest pompa ciepła.

Pompy ciepła w ostatnich latach znacznie zyskują na popularności. Trudno się dziwić, bo taka technika grzewcza jest bardzo przyszłościowa.

Dzięki zasilaniu ekologicznym prądem pozyskiwanym np. z instalacji fotowoltaicznej, powodują najniższą emisję CO2.

Pompa ciepła działa zupełnie inaczej niż elektryczny kocioł lub grzejnik. Zużywa nawet 5 razy mniej prądu niż oddaje ciepła do budynku❗

Jak to możliwe❓

Ta dodatkowa energia nie bierze się z niczego 👉 pochodzi z otoczenia. Bo pompa ciepła tak naprawdę sama nie jest źródłem ciepła. Jej zadanie polega na czerpaniu go z otoczenia i przekształcaniu go w użyteczną postać, czyli taką, której będzie można użyć w instalacji grzewczej.

Naprzemiennie sprężając i rozprężając krążący w zamkniętym obiegu gaz przekazuje ona ciepło powietrze zewnętrznego do wody w obiegu c.o.

Ograniczone zasoby i globalna zmiana klimatu stanowią poważne wyzwanie dla całego świata.

Inwestycja w nowoczesną technikę grzewczą pozwala równocześnie zaoszczędzić koszty, gdyż pozwala ona drastycznie obniżyć zużycie energii w porównaniu ze starymi instalacjami.

Leave a Reply