Blog

Kotły centralnego ogrzewania

by in Aktualności 8 czerwca 2022

Sezon grzewczy właśnie się rozpoczął, więc czas uruchomić już kotły centralnego ogrzewania 🔥

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kotła posiadamy, przed sezonem grzewczym warto dokonać jego przeglądu 👨‍🔧

Kocioł grzewczy, podobnie jak i cały system służący do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej musi być sprawny. Na efektywność jego pracy oraz żywotność ma wpływ zarówno prawidłowa eksploatacja, jak i eliminacja wszelkich usterek na wczesnym etapie.

Kocioł musi być sprawny❗

Pamiętajmy, że kocioł grzewczy jest to zaawansowane technologicznie urządzenie. Zaburzenie pracy, któregoś z jego elementów w zasadzie natychmiast wiąże się z problemami.

Na przykład zanieczyszczenie palnika czy wymiennika ciepła w wiszących kotłach gazowych prowadzi do podwyższenia emisji tlenku węgla w spalinach nawet dziesięciokrotnie. Tego procesu możemy początkowo nie zauważyć, ale gdy dodatkowo zawiedzie czujnik zaniku ciągu, może dojść do zatrucia czadem ⚠

Najlepszym sposobem na uniknięcie niespodziewanej awarii instalacji grzewczej jest regularne dokonywanie przeglądów podzespołów kotła oraz ich konserwacja.

Jak często należy dokonywać przeglądu❓

Częstotliwość należy uzależnić od:

rodzaju i jakości opału,

mocy kotła,

obciążenia, z jakim pracuje

miejsca montażu

sposobu eksploatacji

Kocioł poddawany jest długotrwale obciążeniom cieplnym. Z tego powodu systematyczne przeglądy raz w roku mają bardzo istotne znaczenie dla jego sprawności.

W czasie dokonywania okresowego przeglądu, kontroli podlega: stan techniczny kotła, a także jego otoczenie oraz efektywność pracy. Profesjonalnie przeprowadzony przegląd powinien zostać przeprowadzony w trzech krokach:

Sprawdzenie warunków pracy kotła

Czyszczenie filtrów i innych podzespołów

Pomiary kontrolne

Regularne przeglądy kotłowni gazowych i olejowych oraz prawidłowa konserwacja wszystkich urządzeń zapewniają bezawaryjność oraz znacząco wpływają na ekonomię użytkowania i żywotność urządzeń. Nie należy czekać na ostatnią chwilę i warto pomyśleć o sprawdzeniu stanu instalacji, by zimą uniknąć przykrych niespodzianek.

Leave a Reply