Blog

Klimatyzacja w serwerowni

by in Aktualności 8 czerwca 2022

Istnieją pomieszczenia o specjalnych i niezwykle specyficznych wymaganiach pod względem wysokości optymalnej temperatury powietrza i jego wilgotności.

Jednym z nich jest serwerownia.

Serwerownie to pomieszczenia szczególnie ważne dla funkcjonowania wielu firm, gdyż urządzenia w nich umieszczone odpowiedzialne są za nieprzerwaną i bezpieczną pracę systemu informatycznego danego przedsiębiorstwa. 

Urządzenia teleinformatyczne wydzielają podczas pracy znaczne ilości ciepła, a przy tym wymagają stabilnych warunków cieplnych i wilgotnościowych.

Serwery i urządzenia peryferyjne mają określony zakres temperatury i wilgotności, w której mogą pracować. Nie lubią skrajności.

Praktykowanym sposobem zapewnienia odpowiedniej temperatury w serwerowniach jest montaż klimatyzacji.

Nie jest to takie proste, bo klimatyzator w serwerowni musi pracować nieprzerwanie – 24h/dobę, przez okrągły rok.

Urządzenia klimatyzacyjne w serwerowniach muszą być precyzyjnie dobrane. Poza wielkością pomieszczenia znaczącą rolę odgrywa znajdujący się w nim sprzęt, który jak już wspomnieliśmy wytwarza w wyznaczonym czasie określone ilości ciepła. Mówi się, że energia elektryczna pobierana przez sprzęt w całości zamieniana jest na energię cieplną. Do tego dochodzi energia przenikająca do pomieszczenia z zewnątrz, wytwarzana przez oświetlenie, również przez ludzi.

Wybór najlepszego rozwiązania zależy od przeznaczenia serwerowni, wielkości, znajdujących się w niej urządzeń, ale także od możliwości finansowych inwestora.

Na uwadze należy również mieć możliwości montażowe danego pomieszczenia.

Dobierając urządzenie klimatyzacyjne dobrze jest wybrać te o większej wydajności.

Klimatyzatory do serwerowni powinny cechować się również możliwością pracy w niskich temperaturach na zewnątrz co pozwoli na pracę całoroczną urządzenia.

Pewnym jest, że dobór i montaż klimatyzacji precyzyjnej warto zlecić specjalistom. Tylko dokładny projekt i dobór zapewni prawidłowe działanie urządzeń i zabezpieczy infrastrukturę komputerową przed awarią i związanymi z nią szkodami. 

Nie możemy zapomnieć również o serwisie i regularnych przeglądach klimatyzacji. Przedłużają one żywotność i sprawność urządzeń.

Serwerownia to serce każdej firmy, które wymaga wyjątkowej opieki. To szczególne pomieszczenie z dość rygorystycznymi wymaganiami.

Odpowiednio dobrany system klimatyzacji i wentylacji gwarantuje niezawodność pracy i bezpieczeństwo przechowywania danych.

Leave a Reply