Blog

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

by in Aktualności 3 lutego 2018

Klimatyzacja to genialny wynalazek. Dzięki niej można komfortowo czuć się we własnym domu bez względu na to, jakie temperatury panują na zewnątrz. Klimatyzacja ma jednak wielu przeciwników, którzy twierdzą, że jest ona bardzo niezdrowa. To oczywiście mit. Klimatyzacja jest wręcz wskazana przy wielu schorzeniach układu oddechowego. Warunkiem jednak jest regularny i rzetelny serwis instalacji klimatyzacji.

Siedlisko bakterii czy nie?

Praca klimatyzatora kojarzy się z wilgocią. Dlatego też wiele osób twierdzi, że klimatyzacja to siedlisko bakterii i grzybów, które przedostają się do naszych płuc i powodują choroby. Nie jest to prawdą. W prawidłowo serwisowanej klimatyzacji wymienia się filtry, które mają za zadanie oczyszczać powietrze, między innymi z wymienionych przed chwilą organizmów. Filtry wyłapują też pyłki i kurz znajdujące się w powietrzu, dlatego właśnie klimatyzacja polecana jest alergikom i astmatykom. Nowoczesne klimatyzatory potrafią nawet oczyszczać powietrze ze smogu, który staje się coraz większym problemem w wielkich miastach. Klimatyzacja ponadto osusza powietrze, przez co bakteriom żyjącym w naszym domu trudniej jest przeżyć. Warunkiem jednak jest regularne serwisowanie klimatyzacji i wymiana filtrów, o której wiele osób zapomina lub próbuje na niej oszczędzić. Efektem takiego postępowania jest to, że wszystko, co osiada na filtrach po prostu zaczyna przez nie się przeciskać i trafia do naszych płuc. I wtedy rzeczywiście korzystanie z instalacji klimatyzacyjnej może być niezdrowe.

Ustawianie temperatury i nawiewu

Wiele osób, chcąc się schłodzić po wejściu do domu w czasie upału, siada centralnie pod klimatyzatorem, ustawiając jak najniższą temperaturę i nawiew na siebie. To najgorsze, co można zrobić. Klimatyzacja zadziała na nasz organizm jak lodowaty wiatr i sprawi, że natychmiast się przeziębimy. Poprawnie ustawiony klimatyzator nie powinien wiać na domowników, ale schładzać powietrze w całym pomieszczeniu. Dodatkowo, aby nie przeziębiać się, różnica temperatur pomiędzy dworem a domem nie powinna być większa niż 6 stopni. Dlatego wracając do domu podczas upałów nie wolno ustawiać temperatury minimalnej. Nie wolno też siadać pod klimatyzatorem. Należy cierpliwie poczekać, aż powietrze w domu się schłodzi.

Leave a Reply