Blog

Czy wentylacja przemysłowa może być energooszczędna?

by in Aktualności 3 października 2018

Systemy wentylacyjne w przemyśle to nieraz bardzo skomplikowane instalacje. Każda branża ma swoje różne potrzeby, a firmy planujące systemy wentylacji przemysłowej zawsze muszą brać je wszystkie pod uwagę. Jak wiadomo przemysł zużywa codziennie bardzo dużo energii, jednak nawet w wielkich halach, w których pracują ludzie i maszyny, system wentylacji da się zaplanować tak, by  w miarę możliwości nie obciążał portfela właściciela firmy.

Nagrzewnice

Jednym z urządzeń, które pozornie jest zbędnym wydatkiem, a tak naprawdę generuje ogromne korzyści dla firmy jest nagrzewnica. Nagrzewnica instalowana jest w systemie wentylacyjnym i jak sama jej nazwa wskazuje, nagrzewa powietrze, które dostaje się do środka. Urządzenie działa na prąd. System nagrzewnic jednak zużywa o wiele mniej  energii, niż systemy jej ogrzewania w zimie. Gdy na zewnątrz panują mrozy, wentylatory cały dzień wdmuchują do hal lodowate powietrze. Aby dało się pracować komfortowo, budynek musi być cały dzień solidnie ogrzewany, co skutkuje wysokimi rachunkami za energię. Zastosowanie nagrzewnic pozwala solidnie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Gdzie montuje się nagrzewnice?

Nagrzewnice montuje się w układzie wentylacyjnym niedaleko za wentylatorem. Pomiędzy oboma urządzeniami powinien być zamontowany filtr. Dzięki niemu do nagrzewnicy nie wpadną suche liście, ptasie pióra, czy inne zanieczyszczenia, wdmuchiwane do wewnątrz przez wentylator. Nagrzewnice dostępne są w różnych kształtach, dlatego da się kupić model dostosowany do różnych przekrojów kanałów wentylacyjnych. Nowe modele wyposażone są w różnego rodzaju termostaty i zabezpieczenia, które zapobiegają przegrzaniu się urządzenia. Nie ma więc obaw, że zapali się ono i doprowadzi do pożaru. Nagrzewnice wolno montować jedna za drugą, dzięki czemu da się przy ich użyciu stworzyć sprytny system wentylacyjny, który sprawi, że koszty a ogrzewanie budynku znacząco spadną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *