Blog

Co to są instalacje HVAC?

by in Aktualności 28 września 2018

Wiele osób czytając artykuły o klimatyzacji czy wentylacji budynku często trafia na skrót HVAC. Zazwyczaj zastanawiają się one, co może on oznaczać. HVAC to branża inżynierii sanitarnej. Skrót powstał z zestawienia pierwszych liter angielskich słów oznaczających  ogrzewanie, wentylację i klimatyzację (heating, ventilation, air conditioning).

Instalacje sanitarne

Instalacje sanitarne w budynku można podzielić na kilka rodzajów. Przede wszystkim są to instalacje wodno-kanalizacyjne, odpowiedzialne za dostarczanie do budynku świeżej wody i usuwanie z niego ścieków. To także instalacje przeciwpożarowe, które w najlepszym przypadku nigdy nie będą uruchomione, lecz zawsze muszą pozostawać sprawne. Do instalacji sanitarnych zaliczamy również doprowadzenie gazu, chociaż w wielu nowoczesnych budynkach już się z niego rezygnuje. W budynkach przemysłowych do instalacji sanitarnych można zaliczyć systemy sprężonego powietrza czy systemy olejowe. Instalacją sanitarną są też systemy HVAC. To właśnie one są odpowiedzialne za komfortową temperaturę i świeże powietrze w pomieszczeniach.

Tylko HVAC?

Czy HVAC obejmuje jednak tylko systemy klimatyzacji i wentylacji? Nie, czasami instalacje są o wiele  bardziej skomplikowane. Skrót rozbudowany czasami jest o literę I, oznaczającą izolację budynku. W dobie energooszczędności i technologii odzyskiwania ciepła odpowiednia izolacja jest równie ważna jak sam system wentylacyjny. W niektórych instalacjach do skrótu dodaję się literę R, oznaczającą zaawansowane układny chłodnicze (obiekty przemysłowe). Każda instalacja jest specyficzna, skrót HVAC najogólniej oddaje to, jakiej części instalacji sanitarnej jest mowa. Specjaliści z branży HVAC zrzeszają się w amerykańskiej organizacji ASHRAE. W Polsce nie ma jeszcze organizacji dedykowanej tylko instalacjom HVAC. Działalność ta cały czas jest brana pod uwagę jako element ogólnie ujętych instalacji sanitarnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *