Blog

Co to jest rekuperator?

by in Aktualności 6 marca 2018

ażdy budynek musi być odpowiednio wentylowany, aby w ogóle dało się w nim żyć. Najprostszą formą wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Ma ona jednak szereg wad, przez które powoli odchodzi do lamusa. W nowoczesnych budynkach stawia się raczej na wentylację mechaniczną lub wydajną klimatyzację. Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie jest dobrą formą wentylacji?

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna działa dzięki naturalnym ruchom powietrza. Dawniej w domach i blokach planowano różne systemy kanałów, wywietrzników i szybów, dzięki którym powietrze mogło przemieszczać się po budynku. Jednak taki system nie jest wydajny w lecie, gdy panują upały i powietrze praktycznie stoi w miejscu. Pomieszczenia nagrzewają się i robi się w nich duszno. W zimie z kolei powietrze wpuszczane do mieszkania czy domu wychładzało pomieszczenia. Lokatorzy musieli mocniej podkręcać ogrzewanie, przez co otrzymywali wysokie rachunki. Aby nieco usprawnić proces przepływu powietrza, została wymyślona wentylacja mechaniczna. Dzięki specjalnemu urządzeniu – “wentylatorowi” można było kierować dokładnie tyle powietrza, ile się chciało w dane miejsce. Wentylator pozwala zlikwidować zaduch w lecie, jednak nie rozwiązuje problemu wychłodzenia mieszkania.

Rekuperacja

Kolejnym usprawnieniem wentylacji mechanicznej było wiec dołączenie rekuperatora. Czym jest rekuperator? To urządzenie, które odzyskuje ciepło z wypychanego z domu nagrzanego, zużytego powietrza i ogrzewa nim to, które do niego wpuszcza. Dzięki niemu do pomieszczeń wpada świeże powietrze, ale już ogrzane. Rekuperator powala więc na zaoszczędzenie sporych kwot za ogrzewanie. W nowoczesnych energooszczędnych domach klimatyzacja bądź wentylacja z rekuperatorem jest wręcz obowiązkowa. Chociaż zakup wentylacji z rekuperacją może wydawać się sporym wydatkiem, szybko zwróci się właśnie w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Warto więc zainwestować w to nowoczesne rozwiązanie budując nowy dom.

Leave a Reply